SWD name age-group cricket teams

1-logo-newSWD U/11 Team

The following players have been selected to play in the U/11 Cricket Week from 10-13 December 2013 in Port Elizabeth.

Snr Name School
1 Leyton Avontuur (V/Captain)Van Reede Primary School
2 Jacques Carolus Shalom Academy
3 Jordan Duminy Milkwood Primary School
4 Arnaud Du Plessis (Captain)Glenwood House School
5 Sanele Klaas Bongolethu Primary School
6 Seth Mc Rae Wesbank Primary School
7 Kirk Nevay Holy Cross Primary School
8 Ayabonga Ngondo Bongolethu Primary School
9 Michael Papenfus Glenwood House School
10 Rowan Rodganger Van Reede Primary School
11 Ryan Shearer Oakhill School
12 Callie Swanevelder Glenwood House School
13 Schalk Vermeulen Wesbank Primary School

Non-Travelling Reserves
14 Jaywin Simmers Bergsig Primary School
15 Arend Visser Wesbank Primary School

Coach: Gary Moos 0836640854
Manager: Darien Deal 0787924458

SWD U/13 A Team

The following players have been selected to play in the U/13A Cricket Week from 06-10 December 2013 in Bloemfontein.

Snr Name School
1 Tyrece Carelse De Villiers Primary
2 Neil Bekker George South Primary School
3 Matt Bolttler Holy Cross Primary
4 Jean Bruiners Van Reede Priamry School
5 Bugan Esau Panorama Primary
6 Brian Jack Home School
7 Odin Le Roux (V/Captain)Outeniqua Primary
8 Johmic Lourens Oudtshoorn Noord Primary
9 Keegan Montjoy Plettenberg Bay Primary
10 Liam O` Sullivan Plettenberg Bay Primary
11 Tristan Stubbs (Captain) Knysna Primary
12 Matthew Thorn Pacaltsdorp Primary
13 Migael Vermeulen Wesbank Primary

Coach: Wynand De Ridder 0714459151
Assistant Coach: Elridge Booysen 0791443879
Manager: Keith Wagner 0835544181

SWD U/13 B Team

The following players have been selected to play in the U/13B Cricket South Africa Week from 10-14 December 2013 in Port Elizabeth.

Snr Name School
1 Thomas Andrews Holy Cross Primary School
2 Jorell Arries Nico Brummer Primary School
3 Ruan Barnard Outeniqua Primary School
4 Sarel Botha Hartenbos Primary School
5 Sheldon Carelse Van Reede Primary School
6 Monde Jaxa Bongolethu Primary School
7 Philip Julies Nico Brummer Primary School
8 Matthew Klue Glenwood House School
9 Conrique Kok St Conrad Primary School
10 Verenzo Moos Van Reede Primary School
11 Johan Muller Shalom Academy
12 Shaun Wagner Glenwood House School
13 JP van der Watt Glenwood House School

Non-Travelling Reserves
14 Asive Maliwa Bongolethu Primary School
15 Danton Strydom Oudtshoorn North Primary School

Coach: Lastword Tapfumaneyi
Manager: Irvin Campher

SWD U/15 Team

The following players have been selected to play in the Cricket South Africa U/15 Week from 13-17 December 2013 in Gauteng.

Snr Name School
1 Travis Ackerman York High School
2 Dustin Adolph Langenhoven Gymansium
3 Breyton Arries Langenhoven Gymnasium
4 Francios Barnard Langenhoven Gymnasium
5 Jean Du Plessis Glenwood House School
6 Grant Esau Langenhoven Gymnasium
7 Joshua Kleu (Captain) Glenwood House School
8 Levin Muller (V/Captain) Outeniqua High School
9 Ruan Muller Glenwood House School
10 Richard Papenfus Glenwood House School
11 Dawson Prins Langenhoven Gymnasium
12 Llewellyn Serfontein Oakdale Agricultural School
13 Renaldo Swartz Oudtshoorn High School

Non-Travelling Reserves
14 Reinard Lotter Outeniqua High School
15 Reinders Olivier Point High School
16 Renaldo Pieterse Oudtshoorn High School

Coach: Mr Dave Pryke 0834003208
Assistant Coach: Mr Merlin Masimela 0797565495
Manager: Mr Marco Paulse 0766047752

SWD U/17 Team

The following players have been selected to play in the Cricket South Africa U/17 Week from 6-10 December 2013 in Boland.

Snr Name School
1 Bailey Aarons York High
2 Arno Bouwer (V/Captain)Outeniqua High School
3 JP Duvenhage Outeniqua High School
4 Esjohne Goliath Oudtshoorn High School
5 Jean Heunis Langenhoven Gymnasium
6 Colan Hoogbaard Glenwood House School
7 Chris Marrow Oakhill School
8 Arno Meyer Langenhoven Gymnasium
9 Dillan Nuys Langenhoven Gymnasium
10 Eldin Rossouw (Captain) Oudtshoorn High School
11 Drickus Visagie Point High School
12 Jaco Janse van Rensburg Oakdale Agricultural School
13 Gary Wagner Glenwood House School

Non-Travelling Reserves
14 Tyler Boltman Glenwood House School
15 Ruan Steyn Langenhoven Gymnasium
16 Winrey Stoffels Langenhoven Gymnasium

Coach: Mr Johan Bruiners 0833817167
Assistant Coach: Vernon Seconds 0836655642
Manager: Jacques Els 0721434920

SWD Boys U/19 Team

The following players have been selected to play in the Coca-Cola Khaya Majola Cricket Week from 16th to the 20th of December 2013 in Durban.

Snr Name School
1 Ruan Bekker Outeniqua High School
2 Jacques Campher Aurial College
3 Sheldon Eksteen Langenhoven Gymnasium
4 Jean Heunis (V/Captain)Langenhoven Gymnasium
5 Richard Maree York High School
6 Chris Marrow Oakhill School
7 Thomas Marrow (Captain) Oakhill School
8 Arno Moolman Oakdale Agricultural School
9 Jan Oberholzer Oakdale Agricultural School
10 Brendon Olivier Langenhoven Gymnasium
11 Lance Roelfse Outeniqua High School
12 Larnell Spies Outeniqua High
13 Luther van der Horst Oudtshoorn High

Non-Travelling Reserves
14 Bonginkosi Mafikila Imizamo Yethu High School
15 Errol Martin Knysna Secondary School
16 Stephan Streicher Oakdale Agricultural School
17 Drickus Visagie Point High School

Coach: Andre Du Plessis 0725919637
Assistant Coach: Jaques van Aswegen 0833509308
Manager: Eugene Du Plessis 0834940103

Share Button
, ,

About southcapenet

Adding value to my domain hosting and online advertising services.
View all posts by southcapenet →