Winners of the 2014/15 Cultural Affairs awards

logoWith reference to our media release earlier today, please see below the names of the winners and their commendations (attached) for ease of reference.

Nominee with Commendations 2014 2015

ARTS AND CULTURE
1. Best Contribution to Visual Arts, including Public Arts Africa Centre-Infecting the City
2. Best Contribution to Performing Arts: Dance Abeedah Medell
3. Best Contribution to Performing Arts: Drama Mluleki D Sam
4. Best Contribution to the Performing Arts: Music Ebrahiem Klaasen
5. Best Contribution to the Literary Arts Thenjiswa Ntwana
6. Best Contribution to Crafts and/or Design Hein Marais
7. Best Contribution to Culture Ayanda Maqanda
8. Best Disability Project in the Visual Arts, Performing Arts and Literary Arts
The Chaeli Campaign
9. Best Project for the Preservation and Promotion of Indigenous Arts Prof Abner Nyamende

LANGUAGE
1. Neville Alexander Award for the Promotion of Multilingualism The Kusasa Project
2. Best project that promoted South African Sign Language or the Marginalised Indigenous Languages of the Western Cape Marsanne Selzer
3. Best Contribution to Language Development PRAESA / Nal’iBali

LIBRARIES
1. Best Public Library: Youth Services Hawston Public Library, Overstand Municipality
2. Best Public Library: Children’s Services Cape Town Central Library – Children’s Section, City of Cape Town
3. Best Small Public Library Albertina Public Library, Hessequa Municipality
4. Best Medium Public Library Adriaanse Public Library, City of Cape Town
5. Best Big Public Library Hermanus Public Library, Overstrand Municipality

ARCHIVES
1. Contribution to Marketing Archival Services and Resources Aubrey William Springveldt
2. Most Active Records Manager Stiaan Moolman, Department of Human Settlements

HERITAGE
1. Best Heritage Impact Assessment or Heritage Report Claire Abrahamse, Tim Hart & Melanie Attwell
2. Most active and objective Conservation Body, Volunteer or Municipality Chris Snelling & Tyrone Engel

GEOGRAPHICAL NAMES
1. Best contribution to the Standardisation and/or Public Awareness of Geographical Names in the Western Cape Prof Izak van der Merwe

MUSEUMS
1. Best Museum Lwandle Migrant Labour Museum
2. Best new Museum Project Die Afrikaanse Taalmuseum en –monument, Paarl

MINISTER’S SPECIAL AWARDS
1. Outstanding Achievement of Women in the Arts and Culture, Language, Heritage, Geographical Names, Museums, Libraries or Archives fields
Sandra Prinsloo, Carina Brown & Annelise Kistoor
2. Outstanding Achievement of Youth in the Arts and Culture, Language, Heritage, Geographical Names, Museums, Libraries or Archives fields Hawston Public Library Overstrand Municipality & Henriette Weber
3. National and International Contribution in the Arts and Culture, Language, Heritage, Geographical Names, Museums, Libraries or Archives Fields
Christopher Kindom, Cape Town Opera & Elias P Nel
4. Lifetime Achievement in the Arts and Culture, Language, Heritage, Geographical Names, Museums, Libraries or Archives fields
Prof John Parkington, Prof Robert Carl-Heinz Shell, Dr Ton Vosloo & Gawie and Dr Gwen Fagan

Share Button

About southcapenet

Adding value to my domain hosting and online advertising services.
View all posts by southcapenet →