Expedition Africa comes to the Garden Route

The 6th Expedition Africa adventure race will take place on the Garden Route from 13 to 22 May, 2016.

Based at Pine Lake Marina outside Sedgefield in the Knysna municipal area, this exciting event will see international teams of four athletes (and a limited number of pairs) racing from checkpoint to checkpoint over a rugged, 500 km course while navigating only with maps and compasses.

Race disciplines will include mountain biking, trekking, kayaking, canyoneering, orienteering, and rope work – all of which have massive international followings.

All teams will be fitted with live tracking GPS devices, and the live tracking page of the 2015 edition of the race – which took place in Swaziland – attracted 200,000 views from more than 10,000 viewers, who spent an average of 9 minutes per view on the site.

Live tracking of Expedition Africa 2016 will display at www.www.kineticgear.org/gps-tracking when the race gets under way.

Expedition Africa 2016 forms part of the Adventure Racing World Series – www.arworldseries.com – with races in Belize in February, Ecuador in March, Chile in April, South Africa in May, the USA in June, and Ireland and France in August. The world championships will take place in November at a venue to be announced.

Having run annually since 2011, Expedition Africa has developed a following around the world both amongst adventure racing fans, and amongst the general public. This, and the video and social media coverage that Expedition Africa generates, has made it an ideal showcase for South Africa as an outdoor destination.

Locals taking part

A number of local athletes will be racing :

  • Andrew Robinson (Knysna); Neill Ungerer, Yolande de Villiers, Marthinus Esmeyer (Garden Route) – in TEAM HEAD OVER HILLS
  • James Stewart, Woitec Orzechowski (Plett); Jeannette Wylie, Jeff Willcocks (Knysna) – in TEAM PENNYPINCHERS AR
  • Graham Bird (Knysna) – in TEAM MERRELL ADVENTURE ADDICTS
  • Meyer van Rooyen, Johan Janse van Vuuren (Plett) – in TEAM SOEKNOGNAAM
  • Sanet Viljoen, Phillo Beukes (Knysna) – in TEAM LICKETY SPLIT
  • Drew Scott, Petrus Maree, Andrew Damp (Plett), Kate Southey (Knysna) in TEAM PLETT ADVENTURE RACING
  • Johan Olivier, Martin Fraser-Smith, Albert Wasserman (Knysna) – in TEAM PSYCHOSIS
  • Nikki Smit (Knysna) – in TEAM LUNAR CHICKS
  • John Collins, Mark Collins, Darren Berry (Knysna) – in TEAM FEATHERBED
  • Hanno Smit, Sarah Hearn (Knysna) – in TEAM MERRELL MENTORS

COUNTRIES

Athletes from at least 18 different countries will take part:

  • Argentina
  • Australia
  • Brazil
  • Chile
  • France
  • Germany
  • Holland
  • India
  • Ireland
  • Italy
  • Kuwait
  • New Zealand
  • South Africa
  • Spain
  • Sweden
  • Switzerland
  • United Kingdom
  • USA

TEAMS

Information supplied by Expedition Africa

  1. TEAM DAR DINGLE – ADVENTURE RACING WORLD SERIES (ARWS) WORLD RANKING = 197

Noel O’Leary – Ireland

Deane Ailise – Ireland

Wouter Huitzing – Holland

Renate de Wilde – Holland

  1. TEAM HEAD OVER HILLS

Andrew Robinson – South Africa

Neill Ungerer – South Africa

Yolande de Villiers – South Africa

Marthinus Esmeyer – South Africa

  1. TEAM RAID GALLAECIA – ARWS WORLD RANKING = 33

Pablo Lopez – Spain

Jose Nartallo- Spain

Marcos Muino – Spain

Natalie Orellana – Chile

  1. TEAM PENNYPINCHERS AR – ARWS WORLD RANKING = 235

James Stewart – South Africa

Jeannette Wylie – South Africa

Jeff Willcocks – South Africa

Woitec Orzechowski – South Africa

  1. TEAM ROYAL AIR FORCE

Jamie Buckle – United Kingdom

Tats Greenhalgh – United Kingdom

Abi Bagshaw – United Kingdom

Rob Hurcomb – United Kingdom

  1. TEAM MERRELL ADVENTURE ADDICTS – ARWS RANKING = 7

Graham Bird – South Africa

Donovan Sims – South Africa

Grant Ross – South Africa

Robyn Kime – South Africa

  1. TEAM ISSY ADVENTURE ABSOLU RAID 2 – ARWS WORLD RANKING = 99

Philipe Chod – France

Johann Thomas – France

Chiara Casari – Italy

Ludovic Thilliette – France

  1. TEAM BLACK DIAMOND – ARWS WORLD RANKING = 134

James Lea-Cox – South Africa

Ryan van Niekerk – South Africa

Nicolette van Niekerk – South Africa

Leon Pieters – South Africa

  1. TEAM AFTER WORK ATHLETES – ARWS WORLD RANKING = 151

Daniel Murphy – Australia

Courtney Prestage – New Zealand

Joe Selby – United Kingdom

Jordan Rogers-Smith – United Kingdom

  1. TEAM RIDE2NOWHERE

Antonie de Klerk – South Africa

Nicholas Marshall – South Africa

Con Viljoen – South Africa

Ilse Viljoen – South Africa

  1. TEAM CHECKPOINT ZERO

Paul Humphreys – New Zealand

Peter Jolles – USA

Michele Hobson – USA

Chris von Ins – USA

  1. TEAM NEVER STOP PERFORMING SPORTS – ARWS WORLD RANKING = 168

Franco Olivier – South Africa

David Barkhuisen – South Africa

Leanne Mills – South Africa

Jason Gradwell – South Africa

  1. TEAM WIZARDS OF OZ

Tim Sikma – New Zealand

Janet Musker – Australia

Grant Pepper – Australia

Joel Tate- Australia

  1. TEAM CASTLE LITE – ARWS WORLD RANKING = 65

Craig Powell – South Africa

Adrian Saffy – South Africa

TBC – South Africa

TBC – South Africa

  1. TEAM THAT’S CRAY – ARWS WORLD RANKING = 53

Craig Bycroft – Australia

Thorlene Egerton – Australia

Dane Roberts – Australia

Peter Spagnoli – USA

  1. TEAM RUSTPROOF – ARWS WORLD RANKING = 124

Albert Rust – South Africa

Alec Rust – South Africa

Steven Burnett – South Africa

Dominique Provoyeur – South Africa

  1. TEAM POWERBAR SWISS EXPLORERS – ARWS WORLD RANKING = 151

Francky David – Switzerland

Julien Samson – Switzerland

Frank Krauchi – Switzerland

Susan Tschappat – Switzerland

  1. TEAM ANTIMATTER – ARWS RANKING = 160

Ugene Nel – South Africa

Mark Loftus – South Africa

Costa Dimopoulos – South Africa

Jade De Hutton – South Africa

  1. TEAM SWECO ADVENTURE – ARWS WORLD RANKING = 17

Tomas Nordlander – Sweden

Marie Nilsson – Sweden

TBC – Sweden

TBC – Sweden

  1. TEAM CAMELTOES

Andre Morkel – Australia

Polly Weston – United Kingdom

Steve Lock – New Zealand

TBC – Australia

  1. TEAM NATUREX – ARWS RANKING = 6

Romuald Viale – France

Sonia Furtado – France

Adrien Lhermet – France

Nicholas Seguin – France

  1. TEAM RUNSTOPSHOPDASH

Andy Turner – Australia

Jarrod Mitchell – Australia

David Leggo – Australia

Samantha Gash – Australia

  1. TEAM SOEKNOGNAAM

Meyer van Rooyen – South Africa

Hanlie Sinclair – South Africa

Johan Janse van Vuuren – South Africa

Mario Hilderbrandt – South Africa

  1. TEAM OK! LETS GO

Clive Bishop – Australia

Dan Selby – Australia

Tamyka Bell – Australia

TBC – Australia

  1. TEAM LICKETY SPLIT

William Cairns – South Africa

Jaco Cromhout – South Africa

Sanet Viljoen – South Africa

Phillo Beukes – South Africa

  1. TEAM ARVERNE OUTDOOR – ARWS RANKING = 15

Sebastien Trumeau – France

Stephane Dumortier – France

Fanny Gerbe – France

David Bardaud – France

  1. TEAM NAMAQUA – ARWS RANKING = 213

Riaan Combrinck – South Africa

Maretha Combrinck – South Africa

Alwyn Maass – South Africa

Danie van Aswegen – South Africa

  1. TEAM GUNG HO

Doug Hershey – USA

Penny Zech – USA

Jay Zech – USA

Kevin Lint – USA

  1. TEAM ADDICTED2ADVENTURE

Thinus Matthysen – South Africa

Ruan vd Merwe – South Africa

Marike Meyer – South Africa

Wiehan vd Merwe – South Africa

  1. TEAM PARALLEL

Ronald Jessop – South Africa

Kobus Steenkamp – South Africa

Guy McKechnie – South Africa

Didi Francis – South Africa

  1. TEAM OLYMPUS – ARWS WORLD RANKING = 26

Tim Deane – South Africa

Jane Swarbreck – South Africa

Alex Wagner – South Africa

TBC – South Africa

  1. TEAM PLETT ADVENTURE RACING

Drew Scott – South Africa

Petrus Maree – South Africa

Andrew Damp – South Africa

Kate Southey – South Africa

  1. TEAM JABBERWOCK – ARWS WORLD RANKING = 35

Brian Gardner – South Africa

Cobus van Zyl – South Africa

Craig Metherell – South Africa

Janneke Leask – South Africa

  1. TEAM PSYCHOSIS

Johan Olivier – South Africa

Sandra Johannessen – South Africa

Martin Fraser Smith – South Africa

Albert Wasserman – South Africa

  1. TEAM BLOED EN OMO – ARWS RANKING = 257

Abel vd Merwe – South Africa

Jan Bezuidenhout – South Africa

Nico Labuschagne – South Africa

Christine Green – South Africa

  1. TEAM GONE RACING – ARWS RANKING = 249

Pieter vd Westhuizen – South Africa

Dallas Fenthum – South Africa

Jacqui Koep – South Africa

TBC – South Africa

  1. TEAM CYANOSIS ADVENTURE RACING – ARWS WORLD RANKING = 53

Clinton Mackintosh – South Africa

Nicholas Mulder – South Africa

Nathan Thompson – South Africa

TBC – South Africa

  1. TEAM LUNAR CHICKS

Nikki Smit – South Africa

Janine Linder – South Africa

Theresa Styles – South Africa

Claudia Richard – South Africa

  1. TEAM FEATHERBED – ARWS WORLD RANKING = 44

John Collins – South Africa

Mark Collins – South Africa

Jeannie Bomford – South Africa

Darren Berry – South Africa

  1. TEAM SPORTSON SKOVDE ADVENTURE

Richard Brankell – Sweden

Karl-Fredrik Andersson – Sweden

Marie Kryssander – Sweden

Par Boqvist – Sweden

  1. TEAM TUMBLEWEEDS

Damon de Boor – South Africa

Rob Smyly – South Africa

Charmaine Salvage – South Africa

Eric Tollner – South Africa

  1. TEAM 24H MEALS ADVENTURE

Stefan Silfver – Sweden

Matts Andersson – Sweden

Lina Sjostrom – Sweden

Hanna Naslund – Sweden

  1. TEAM 3 KOALAS AND A KANGAROO

David Hunt – Australia

Fergus Hayes – Ireland

Philip van Gent – Australia

Amelie Bischof – Germany

  1. TEAM G-FROGZ

Trevor Walsh – South Africa

Graham Marsden – South Africa

Tessa Scott – South Africa

Chris Biley – South Africa

  1. TEAM KUWAIT EXTREME

Ahmad Almajed – Kuwait

Abdulaziz Alhazeeim – Kuwait

Malallah Reyad – Kuwait

Alhuzami Ahmad – South Africa

  1. TEAM INDIA

Shaukat Sikand – India

Aran Yadav – India

Elyce Currey – USA

TBC – India

  1. TEAM PARK RANGERS – ARWS WORLD RANKING – 98

Matt Fry – South Africa

Shaun Golding – South Africa

Beany Eb – South Africa

TBC – South Africa

  1. TEAM SAN JUAN ADVENTURA

Martin Osores – Argentina

Ze Elias – Brazil

Lucas Masman – Argentina

Yanina Ferroni – Argentina

  1. TEAM MERRELL MENTORS

Hanno Smit – South Africa

Fiona Mcintosh – South Africa

Shaen Adey – South Africa

Sarah Hearn – South Africa

  1. TEAM KHOMBISA CRAWLERS

Theresa Horn – South Africa

Petro Mostert – South Africa

TBC – South Africa

TBC – South Africa

  1. TEAM SUGAR MONSTERS

Robert Crichton – South Africa

Piers Pirow – South Africa

TBC – South Africa

TBC – South Africa

PAIRS

  1. TEAM ATLAS

Jesse Ternent – South Africa

Uys Cloete – South Africa

  1. TEAM KOKORO 20X

Jacques Lubbe – South Africa

Francois Maartens – South Africa

  1. TEAM CHARNAS

Stijn Laenen – South Africa

Kevin Reeves – South Africa

Share Button

About southcapenet

Adding value to my domain hosting and online advertising services.
View all posts by southcapenet →