SWD teams for national cricket weeks announced

South Western Districts Cricket this week announced the teams for the Cricket South Africa Youth weeks that will be held in December.

The teams are:

SWD U13 Team: Momentum U13 Cricket Week from 7 – 11 December 2019 in Pretoria

Singa Moyoyo (Vice Captain) (Holy Cross Primary), Sebastian Bell (Knysna Primary), Corne Kennedy (Wesbank Primary), Matthew Weideman (Holy Cross Primary), Cameron Avontuur (Van Reede Primary), Brayden Andrews (Outeniqua Primary), Nicholas Duvenhage (Captain) (Wesbank Primary), Jesse Lewis (Milkwood Primary), Sherwin Plaatjies (Bergsig Primary), Enathi Khitshini (Tyholora Primary), Josh Karelse (Laurus Primary), Juvandre Alexander (Laurus Primary), Hlangani Hlumel (Knysna Primary)

Coach: Douglas Baartman; Assistant Coach: Curtly Kannemeyer; Manager: Bernard Jonkers

Douglas Baartman

SWD U15 Team: Momentum U15 Cricket Week from 5 – 9 December 2019 in East London.

Anele Siyo (Vice Captain) (Glenwood House), Zander Nel  (Outeniqua High School), Dristan Arends (Sao Bras Secondary), Ravin-Lee Kemmies (Sao Bras Secondary), Antonio Bruiners (Outeniqua High), Lindokuhle Sizani (Imizamo Yethu Secondary), Liyabona Malefi (Imizamo Yethu Secondary), Duan Roberts  (Captain) (Oakdale), Migael Groenewald (Outeniqua High), Ziano Lewis (Auriel College), Thurston Murphy (Bridgton Secondary), Lee-Mar Pedro ( Outeniqua High), Raymondo Sauer (George High School), Sibabalwe Msi (Jonga High School)

Coach: Eduard Strydom; Assistant Coach: Joseph Sonti; Manager: Keith Wagner

Eduard Strydom

SWD U17 Team: Momentum U17 Cricket Week from 11 – 15 December 2019 in Port Elizabeth.

Francois Beets (Langenhoven Gymnasium), Kaylim Cordier (Oakdale) Thabo Dywili (Imizamo Yethu Secondary), Mihle Dingiswayo (York High), Sonwabiso Miso (Heatherlands High), Kurk Nuwey (Glenwood House), Anoxolo Khitshini (Captain) (Imizamo Yethu Secondary), Jesse Adams (Vice Captain) (Oakdale), Ravin-Lee Kemmies (Sao Bras Secondary), Geon Burns (Sao Bras Secondary), Francois Ackerman (Outeniqua High), Enzo Jafta (Bridgton Secondary), Kamvalethu Feni (Imizamo Yethu Secondary)

Coach: Eduard Strydom; Assistant Coach: Merlin Masimela; Manager: Francois Visagie

SWD U19 Girls Team: CSA U19 Girls National Cricket Week from 8 – 12 December 2019 in Nelspruit.

Meche Jacobs (Sao Bras Secondary), Sange Somatambe (Imizamo Yethu Secondary), Annerie Dercksen (Captain) (Sentraal High), Mbali Ndukwane (Imizamo Yethu Secondary), Sphamandla Sampoe (Imizamo Yethu Secondary), Cheyenne de Villiers (Brad’s Home School), Gavoney Jansen (Olympia), Chani Damons (Sao Bras Secondary), Desone Albertyn (Vice Captain) (Gerrit du Plessis Secondary), Zoe Meyer (George High), Lorieta Vaaltyn (Gerrit du Plessis Secondary), Elistine Pietersen (George High) Marochell Willemse (Gerrit du Plessis Secondary)

Coach: Vacant; Assistant Coach: Bianca Figeland; Manager: Mochelle May

SWD U19 Boys Team: Coca Cola Khaya Majola U19 National Cricket Week 16 – 20 December 2019 in Pietermaritzburg

Jaydin Louw (Oudtshoorn High), Tristan Reid (York High), Jedhli van Briesies (Langenhoven Gymnasium), Lleyton Avontuur (Langenhoven Gymnasium), Matthew Thorne (Outeniqua High), Heath Richards  (Glenwood House), Johann Muller  (Langenhoven Gymnasium), Mesuli Vuba (Captain) (Imizamo Yethu Secondary), Tyrece Karelse (Protea High), Reagan Rhoode (Bridgton Secondary), Ayabonga Ngondo (Fezekile Secondary), Joviano Tock (Bridgton Secondary), Kevin de Kock (Oakdale)

Coach: Jason Maswanganyi; Assistant Coach: Elridge Booysen; Manager: Johan Bruiners

Jason Maswanganyi
Share Button
, ,

About southcapenet

Adding value to my domain hosting and online advertising services.
View all posts by southcapenet →